Byt s minulostí

Praha, Koněvova

12/2015

fotograf: Václav Kahoun

plocha: 40m^2

Rekonstrukce bytu pro stále velice aktivní manželský pár v letech. Původně přišli s prosbou o rekonstrukci koupelny, chodby a kuchyně. Nakonec se záměr mírně rozšířil až do obývacího pokoje, jelikož došlo k jeho propojení s původně oddělenou kuchyní. Příčka mezi těmito místnostmi se částečně ubourala pouze do výšky barového pultu. K tomu přiléhá jídelní stůl, ke kterému z druhé strany přiléhá „pohotovostní“ snídaňový stolek, který klienti rádi využívají. Oba stoly propojuje okénko ve zmiňované barové příčce, které nabízí možnost podsunutí dobrot připravených v kuchyni přímo na jídelní stůl. Barevnost byla zvolena velice jednoduchá, jelikož kuchyně se stala součástí původního obývacího pokoje a tedy musí ustoupit svým výrazem sektorovému nábytku ze 70. let, který byl stále ještě v nejlepší kondici, a kterého se klienti nechtěli vzdát.

Zásadní změna v dispozici také proběhla v chodbě, která se zvětšila na úkor neprakticky řešené koupelny. Samotný záchod je pak „obalen“ do truhlářské konstrukce z lakované MDF s ohýbanými dvířky.  Z jedné strany pak skýtá možnost úložných prostor a i niku s možností posazení při obouvání. Celý prostor předsíně je pak díky nice více vzdušný.

Do koupelny se oproti původnímu řešení vešel ještě sprchový kout i s původní vanou. Velkorysá zrcadla a bílé obklady koupelnu opticky zvětšují. Pouze jedna stěna je pojatá jako akcent  profilovanými obklady.