Dýhované podkroví

Praha, Strašnice

01/2015

fotograf: Robert Žákovič

plocha: 80m^2

Sympatická spolupráce s klientkou začala po zakoupení podkrovního bytu, který ji na první pohled zaujal svojí prostorností, vzdušností a velkorysou terasou na střeše. Na druhý pohled se ale objevilo hned několik nepříjemností. Počínaje nešťastnou dispozicí koupelny, kde velkou část plochy zabírala neúměrně velká vana, přičemž klientky sen byl hlavně sprchový kout. Dále nepraktické řešení uvažované kuchyně a nedostatek úložných prostor. Následovala stísněná ložnice, kde je většina stěn zkosených a umístění postele a šatní skříně byl také oříšek.

Na počátku tedy bylo hodně výzev, které jsme v návrhu musely vyřešit. Dispozici koupelny jsme překopaly od základů a při umístění obdélníkové vany se vešel i sprchový kout. Zařízení jako pračka a kotel se posunuly až za posuvnou stěnu, a nejsou tak oproti původnímu plánu hned na očích.

Ve vlastním obytném prostoru se objevovalo mnoho různých dezénů barev dřeva (podlaha, dveře, zábradlí…). Při volbě barevnosti nově navrhovaného nábytku jsme tedy zvolily koncept „koláže“ různých odstínů dýhovaných dvířek. Celkem se zde střídají 3 druhy (různě mořená třešeň a ořech). Jednotlivé odstíny jsme ladily na základě velkoformátových vzorků přímo na místě. Klientka si samozřejmě ze začátku nebyla jistá, jestli to nebude moc divoké a chtěla vyloučit co nejvíce překvapení. Myslíme si,  že ve výsledku se podařilo, vytvořit jeden celistvý prostor, který se tímto přístupem celý sjednotil, a nově přidané věci přirozeně zapadly do původního rámce.  Nové skříně na míru začínají již u vstupních dveří a pod schody plynule přecházejí přímo v samotnou kuchyň. Z kuchyňské linky vybíhá malý pultík, který slouží pro pohotovostní sezení, když paní domu připravuje něco v kuchyni, popřípadě pro rychlou snídani.

V obývací části je nejvýraznějším prvkem knihovna, která princip koláže jednotlivých dezénů podporuje svým členěním na jednotlivé boxy, ze kterých je seskládaná. Pod šikminu do nejnižšího místa je pak umístěno sezení s pohodlnou a přestavitelnou pohovkou. Místo televize zatím slouží klientky oblíbený obraz.

Řešením pro ložnici nakonec bylo obrácení postele o 180 ° hlavou směrem do místnosti, kde je nejvyšší světlá výška. Jako krytí hlavy slouží kombinovaný peřiňák s nočním stokem, který je umístěn za postelí.