Rošáda ve Vinohradském bytě

Praha - Vinohrady

04/2022

fotograf: Václav Kahoun

plocha: 75 m2m^2

Rošáda v šachu spočívá v chytré výměně věže a krále. Cílem je získat lepší pozici pro obě figury. Podobně jsme přistoupili k nové organizaci místností v bytě na Vinohradech, v krásné lokalitě poblíž náměstí Jiřího z Poděbrad.

Když jsme poprvé vešli do tohoto bytu před rekonstrukcí, tak jsme tušili, že to bude skvělé. Původní velkorysý vinohradský byt byl typickou obětí komunistické éry, byl zmenšený, obohacený o různé „důmyslné“ dodatečně vestavěné prvky. Co naopak zůstalo, jsou původní elegantní kazetové dveře a úžasně vysoké stropy. Dále bylo naše tušení slibného vývoje podpořeno dojmem z velmi sympatických klientů.

Naše očekávání byla naštěstí bez výhrad naplněna, i když realizaci stála v cestě nejedna překážka, jako několik lockdownů a složité jednání s památkovou péčí. Svého znovuzrození se totiž dočkaly i špaletová okna včetně kazetových parapetů, do kterých jsme nově schovali i otopná tělesa.

Poměrně razantní proměnou prošla hlavně samotná dispozice a uspořádání bytu. Jedním ze zásahů komunistické éry byla i malá umakartová kuchyňka vměstnaná do čela předsíně. Cílem nás i klientů bylo vytvořit novou, velkorysou, která by byla součástí obývacího prostoru. Byt byl obohacen i o zcela novou koupelnu, velikostí více odpovídající standardům 21. století. Původní půdorysy bytů z 19. století příliš s většími koupelnami (tehdy lázněmiJ) nepočítal.

Konstrukčně došlo k odstranění všech nenosných příček, abychom měli volné pole pro zmíněnou rošádu. Nově vzniklý obývací pokoj s kuchyní je pak oddělen od pracovny oboustranně funkční skříňovou stěnou, která ze strany obyváku má niku na TV, případně obraz a ze strany pracovny knihovnu. Z obou stran přístupné úložné prostory jsou samozřejmostí.

Materiálově jsme zůstali střízliví, celek je bílý a pouze otvory a niky se oblékly do dřevěného dekoru. Propojení s dobami dávno minulými zajišťují barevné hexagonální obklady za linkou a v koupelně, které volně navazují na barevné vzorované cementové dlažby, které se (nejen) ve vinohradských činžácích často objevují. Okna do vnitrobloku pak mnohdy bývají leptané ornamentálními vzory. Jeden z nich je zopakován v šatní nice, která je umístěna v bývalém dveřním otvoru, který díky rošádě pozbyl svou funkci.