Byt v městské zeleni

Praha

fotograf: Tomáš Hejzlar

plocha: 205m^2

V údolí mezi dvěma pražskými sídlišti prochází oblíbená klidová a rekreační oblast, na městské poměry příjemně přírodní a zelená. V této oblasti se nachází dům s několika prostorově nadstandartními byty i nebytovými prostory. Jeden z těchto nebytových prostorů, léta nezařízený a nevyužívaný koupili noví majitelé se záměrem z nebytového prostoru udělat byt a usadit se v něm. To se podařilo jak po právní, tak po fyzické stránce.

Byt je situovaný v přízemí. Výraznou charakteristikou jsou velké, vzdušné místnosti při celkovém dispozičním uspořádání 4KK. Jižní stěna je prakticky celá prosklená a přináší nejen propojení s okolní zahradou, ale i příjemné tepelné zisky a znatelně přispívá k vytápění bytu.

Vzhledem k tomu, že prostor byl léta nevyužívaný, stávající dřevěné podlahy nebo dveře, obklady, dlažby a sanita nebyly zničené a nebylo tedy nutné je měnit. Díky tomu byly provedeny pouze menší stavební změny dispozice a úpravy elektroinstalace. V bytě byla předělena největší místnost příčkou, která pak vymezila novou šatnu na veškeré oblečení celé rodiny. Původní dveře byly opět osazeny do nové příčky mezi chodbou a dětským pokojem. Druhá dispoziční změna proběhla v koupelně, kde naplnila přání doplnit sprchový kout a místo pro pračku a sušičku. Při té příležitosti byla úklidová výlevka vyměněna za dvojité umyvadlo a kancelářský prostor se tak pocitově stal definitivně bytem. V nově vytvořené části koupelny byly použity kontrastní velkoformátové obklady, které oživily stávající antracitové obložení koupelny.

Zařízení jednotlivých místností nábytkem je poměrně standartní, bez velkých extravagancí. Důraz byl ovšem kladen na volbu materiálů a prvků pro jednotlivé vrstvy mozaiky bydlení. Pro věci trvalé, dlouhodobé i krátkodobé, snadno vyměnitelné. Vznikla tak kombinace vybavení vyrobeného na míru z masivní dubové překližky, kamenných konferenčních stolků, na míru vyrobených zámečnických prvků nebo cementových stěrek s nábytkem z klasických obchodních řetězců, s nábytkem přestěhovaným z minulého bytu majitelů, upcyklovaných kousků a DIY projektů majitelů. Výsledkem je harmonický celek, kterým prochází napříč černé detaily a osvětlení, dubové dřevo a pečlivě vybrané akcenty.

Za zmínku například stojí rozměrný „obraz“ za jídelním stolem, který tvoří obroušená omítka až na nosnou betonovou stěnu. Obraz je trvalý a pevně spojen se konkrétní místem, jak jen může být. Udává tak do velké míry barevné tóny celé harmonie. Šedý betonový odstín pro trvalé prvky, jako kuchyňskou linku a stěrku v předsíni. A hravou, starorůžovou barvu penetrace na betonové stěně, která se objevila odkrytím omítky, pro krátkodobé doplňky, jako jsou křesílka, obraz, který malovaly děti majitelů anebo polštáře.